Jdi na obsah Jdi na menu
 


Káhira

Ačkoli na místě, kde se dnes nachází současná Káhira, v minulosti existovalo několik osídlení (např. známý tábor Fustát), Káhira, jakou známe dnes, pochází až z roku  969.

Káhira je mezi místními obyvateli často označována jako Masr (standardní arabština) nebo Misr (egyptský hovorový dialekt), což je označení, které se používá také pro samotný Egypt. Z toho vyplývá, jak je pro Egypťany jejich hlavní město důležité. Jméno Káhira, arabsky al-Qáhira, znamená v překladu Vítězná.

Káhira se svými oficiálními 20 miliony obyvatel patří k nejlidnatějším městům světa. Konkrétně se řadí na 7. místo. Leží na severu země na obou stranách řeky Nil. Nil zde vytváří dvě hlavní ramena, která severně od Káhiry vytváří Nilskou deltu. Řeka dělí město na dvě části. Na východním břehu naleznete Islámskou a Koptskou Káhiru, na břehu západním je nejznámější čtvrť Gíza.

Obrazek

Cestou v autobuse do Gízy - chudinská čtvrť

Káhira je centrem velké řady univezit (nejstarší je Al Azhar, z novějších jmenujme American University) a kulturních podniků. Budova Káhirské Opery byla slavnostně otevřena roku 1988,tj. 17 let poté, co původní budova Opery lehla popelem.

Na západním břehu Nilu ve směru od Midan Tahrir (centrum města, Egyptské muzeum) ke Gíze se nachází Káhirská ZOO. Vstupné je téměř symbolické, 1 L.E. Pokud jste ale bojovníci za práva zvířat, raději se jí vyhněte. Podmínky pro místní zvířata nejsou právě ideální.

Za shlédnutí stojí Káhirská věž vysoká 187 m, která je dominantou centrální částí města. Byla postavena v letech 1958 až 1962 za pomoci Sovětského svazu. Vstupné je v několika cenových hladinách. Nejlevnější je pouze vstup na panoramatickou vyhlídku, nejdražší je prohlídka spojená s obědem v restauraci ve čtvrtém podlaží, která je otáčecí (ne vždy však otáčení funguje). Z vyhlídky je nezapomenutelný výhled na celou Káhiru. Pohoří Mokattam, ostrov Roda a Zamalek, ramena řeky Nil, ale také pyramidy, to vše je možno spatřit za dobré viditelnosti. Káhira však trpí často znečištěným ovzduším, což značně snižuje viditelnost. Pěkným zážitkem je také noční vyhlídka.

Obrazek

Káhirská věž- počasí bohužel moc nevyšlo