Jdi na obsah Jdi na menu
 


Islámská KáhiraMísto tisíců mešit

Představte si, že se procházíte centrem Káhiry při západu slunce a z okolních mešit se pomalu začíná ozývat "Alláhu Akbar". Ne z jedné, ale hned z několika najednout. O Káhiře se říká, že je městem tisíců mešit a mešitu můžete najít téměř na každém rohu. To platí zejména pro oblast, které se říká Islámská Káhira. Kromě mnoha mešit se zde nachází i další islámské stavby. Níže jsou uvedeny ty nejznámější.

Obrazek

Pohled na islámskou Káhiru

Bazar Khan el Khalili

Vydáte-li se na bazar z centra Káhiry, např. od Midan Tahrir (Egyptské muzeum), nebude vás jízda taxíkem stát více než 10 eg. liber. Taxi vám zřejmě zastaví před náměstím el Husein, které leží na samotném okraji bazaru. Z centra se sem můžete dostat i pěšky,  ale chce to dobrou mapu a orientaci, abyste se neztratili v malých uličkách.

Khan el Khalili je již od středověku centrem obchodu. Obchody bývají většinou otevřeny od 10 hod. dopoledne až do pozdních večerních hodin (s výjimkou pátku, kdy je dopoledne hlavní modlitba a některé bývají zavřené i v neděli). Koupíte zde prakticky vše, na co si jen vzpomenete, od zboží kvalitního až po výrobky z Číny, suvenýry, koření, látky, zlato, kožené zboží a mnoho dalších. Khan el Khalili je místem se spoustou malých úzkých uliček, ve kterých se nachází obchůdky. Stále se zde dodržuje původní rozdělení tržišť. Můžete zde najít oblasti, které se specializují na prodej suvenýrů, prodej koření či ovocný trh. Asi nejznámější je tzv. Zlatá ulička, jak již název napovídá, je to místo s největší koncentrací zlata a stříbra v Egyptě. Obchodů je zde více než mnoho. Stačí si jen vybrat ten správný šperk.

Cena zlata

Cena zlata v Egyptě se odvíjí podle kvality práce a druhu zlata. Nejčastěji se prodává zlato 18 karátové. Aktuální cenu zlata pro daný den je možno najít v hlavních egyptských novinách. Je to cena nákupní pro zlatníky, je třeba počítat asi s 30 librami za gram zlata navíc. V součásné době se prodejní cena zlata pohybuje mezi 110 - 130 eg. librami. Dovozové zlato, zejména z Itálie, je dražší o dalších 30 liber. Cena zlata na světových trzích bohužel stále roste.

Khan el Khalili je výhodné místo pro nakupování suvenýrů, můžete zde koupit trička za 40,- Kč, velké osušky za 60,- Kč apod. Ale pozor na kvalitu, tu je obzvláště na tomto místě dobré překontrolovat. Nikdy nezapomínejte na to, že veškeré obchody fungují na principu smlouvání.

Midan el Husein (Huseinovo náměstí)

Toto náměstí se rozkládá mezi Khan el Khalili a mešitou Al Azhar. Zde zastavují turistické autobusy a taxi přivážející turisty. Podél jeho stran se nachází originální arabské kavárničky, ve kterých můžete příjemně posedět u šálku silné arabské

Obrazek

Midan el Husein - na začátku bazaru Khan el Khalili

Nejznámější stavbou je zde Huseionova mešita, která bývá místem, kam se občas chodí modlit hlava státu. Má velmi pěkné minarety. Průvodci je často udávají jako záchytný bod pro procházku bazarem Khan el Khalili. Není to pravda, z úzkých uliček bazaru minarety Huseinovy mešity neuvidíte.

Mešita Al Azhar

K mešitě Al Azhar se od Huseinova náměstí dostanete podchodem pod hlavní silnicí. Al Azhar znamená zářící, oslnivý. Mešita byla založena roku 970, tj. pouhé tři roky po založení Káhiry. Univerzita, která vnikla při této mešitě o několik let později,  je považována za nejstarší islámskou univerzitu na světě. Zpočátku se zde vyučoval pouze islám, v současné době má univerzita několik fakult, které se nachází po celém území Káhiry.

Nejznámější stavbou Islámské Káhiry je Citadela.