Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koptská Káhira

Koptská čtvrť je součástí Staré Káhiry ležící v jižní části města. Poměrně snadno se sem lze dostat metrem z centra do stanice Mari Girgis (4. zastávka z Midan Tahrir u Egyptského muzea směrem na Helwan, 1 eg. libra). Cena za taxi 10 eg. liber. Autobusy z centra nedoporučujeme, protože bývají v tomto směru velmi přeplněné.

Římská pevnost 

Nachází se naproti stanice metra. Vidět může dvě kruhové věže původní západní babylonské brány. V dávných dobách tudy protékal nil a mezi Babylonem a ostrovem Roda byl most. Dnes je tato oblast pod nánosy bahna a kostely se nachází na úrovni původních obranných věží.

Koptské muzeum

Vstupné 20 eg. liber (extra příplatky za použití fotoaparátu a videokamery), otevírací doba: 9.hod. - 17. hod. (v době ramadánu pouze do 13. hod.). Muzeum bylo založeno na počátku minulého století s cílem ochránit starodávné křesťanské památky před jejich vykoupením zahraničními sběrateli. Najdeme zde památky staré Káhiry, z oblasti Horního Egypta i pouštních klášterů, které vznikaly od doby Římanů po islámskou éru. Sbírka se nachází ve dvou budovách na třech podlažích.
Sbírky zahrnují pohanské reliéfy a sochy postav staré mytologie, starověké anchy, symboly života, ze kterých později byly odvozeny křesťanské kříže, biblické motivy, tapiserie, výrobky ze slonoviny, núbijské obrazy a mnoho dalších.

Obrazek

Sv. Antonín - jedna z mnoha fresek Koptského muzea

Visutý kostel

Vchod z ulice Mari Girgis. Vstupní hala pochází z 19.století. Strop hlavní chrámové lodě vypadá jako obrácený kýl archy. Hlavní část chrámu je oddělena od postranních uliček šestnácti sloupy, na kterých byly výjevy svatých. Kostel pochází ze 7. století (možná i ze 4.století, na což poukazuje existence kaple pro vojáky), kazatelna a oltáře ze 13. století. Podle legendy byla v kostele uschována olivová pecka, kterou okusovala Panna Marie. Mše se konají každý pátek a neděli dopoledne.

Z dalších památek Koptské Káhiry jmenujme Klášter sv. Jiří, Kostel sv. Jiří (jediný kruhový kostel v Egyptě), ve kterém se koná jeden z největších koptských festivalů - Moulid Mari Girgise (Den sv. Jiří - 24.4.), kostel sv. Panny Marie, sv. Sergeje a Sv. Barbory.