Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rachefova pyramida

6. 6. 2007

Rachefova pyramida


Rachefova neboli Chefrenova pyramida je druhou největší pyramidou světa. Ačkoli je menší než Velká Cheopsova pyramida, zvolil její stavitel strategické místo na malé vyvýšenině a také ostřejší úhel stran. Pokud se podíváte na všechny tři pyramidy v Gíze z panoramatické vyhlídky, výše uvedené stavební triky způsobí,  že se vám bude zdát  Rachefova pyramida  nejvyšší.

Technické údaje:

  • Současná výška: 136, 5 m
  • Původní výška: 143, 5 m
  • Délka základny: 215 m
  • Úhel sklonu: 50o10´

Jako jediná ze tří gízských pyramid si uchovala část původního obložení z turského vápence, které lze vidět u jejího vrcholu. Na její severní straně se nachází dva vchody. Pro vstup do pyramidy je používán vchod ležící při úpatí pyramidy, který vede do sestupné chodby. Taktéž druhý vchod (10 m vysoko) vede do sestupné chodby. Společně se pak napojí na chodbu horizontální a poté na vzestupnou.

Obrazek

Písečná bouře v Gíze, v pozadí Rachefova pyramida

V pohřební komoře se nachází pouze žulový sarkofág s víkem. Na stěnách jsou dva nápisy. Na západní stěně nápis dokládající násilné otevření pyramidy ve 13. století, na východní nápis Belzoni z počátku 19. století.

Pokud trpíte bolestmi kloubů, máte problémy s páteří, vysokým či nízkým tlakem a různými druhy fóbií, raději prohlídku této pyramidy vynechejte ze svého programu. Obzvláště cesta přístupovými chodbami k pohřební komoře bývá velmi náročná z důvodu nedostatku čerstvého vzduchu.